Dramatyczny apel medyków. Zapasy krwi są niepokojąco niskie
O tym, jak ważna jest aktywność i zaangażowanie krwiodawców, a co za tym idzie – jak największa ilość zgromadzonej krwi, świadczy zapotrzebowanie, jakie wykazuje Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.
W pierwszym półroczu tego roku Szpital Wojewódzki w Koszalinie potrzebował łącznie prawie 800 litrów krwi (a dokładniej 797669 ml różnych składników krwi, w tym głównie to był koncentrat krwinek czerwonych, ale też koncentrat krwinek płytkowych i osocze). To dane od stycznia do końca czerwca.
Na podstawie statystyk z minionych lat można śmiało stwierdzić, że w sezonie letnim – w lipcu i sierpniu - tej krwi będzie potrzeba znacznie więcej niż w pozostałych miesiącach roku. Zwłaszcza u nas nad morzem, gdzie lato i wakacje oznacza napływ turystów – a to m.in. większy ruch na drogach i większe ryzyko wypadków, gdy konieczna jest interwencja medyków, a tym samym to większa liczba pacjentów potrzebujących krwi.
Krew jest potrzebna w szpitalu nie tylko dla ofiar wypadków. Jest także niezbędna podczas zabiegów operacyjnych, dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych.
- Krwi nie da się wyprodukować, można ją jedynie pozyskać od drugiego człowieka. Dlatego tak ważna i cenna jest aktywność dawców krwi – mówi lek. Ewa Mokrzycka, transfuzjonista w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.
Doktor Mokrzycka podkreśla, że chętni do oddania krwi nie muszą tego robić systematycznie, a właśnie to przeświadczenie o potrzebie regularnego oddawania krwi, gdy ktoś raz to uczynił, może niektórych zniechęcić albo budzić wątpliwości. - To, że ktoś chce oddać krew, nie oznacza, że musi to później robić systematycznie – wyjaśnia lek. Ewa Mokrzycka. - Każda donacja krwi jest na wagę złota. Nie trzeba obawiać się, że jak już raz oddało się krew, to trzeba będzie robić to stale. Nawet jeżeli ktoś zdecyduje się na niesystematyczne oddawanie krwi, to także jest cenny dar. Krew to życie, a każdy, kto oddaje krew, ratuje ludzkie życie.
Kto może zostać krwiodawcą? I jakie z tego tytułu będzie miał profity?
Kwalifikuje się każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg. Ważne jest, aby kandydat na dawcę był w dobrej kondycji zdrowotnej i aby oddanie krwi nie stanowiło zagrożenia dla jego zdrowia lub zdrowia osoby, która otrzyma krew.
Honorowi dawcy mogą liczyć na szereg przywilejów. Otrzymują oni dwa dni wolnego od pracy lub nauki (w dzień donacji i dzień po), posiłek regeneracyjny, a także mogą korzystać z ulg w komunikacji miejskiej (w niektórych miastach) i zniżek w wybranych placówkach. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, którzy oddali określoną ilość krwi lub jej składników, mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych oraz usług farmaceutycznych w aptekach, a także do bezpłatnych leków z listy refundowanej, do wysokości limitu ceny.
Dodatkowo, dawcy krwi mogą skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu darowizn na cele krwiodawstwa.