Sukces śmigłowca ze Świdnika. Ma szansę stać się zestawem Lego
Spośród nadesłanych z całego świata licznych propozycji projekt śmigłowca ze Świdnika zyskał uznanie internautów i trafił do finału. Teraz ma szansę trafić do regularnej sprzedaży jako nowy zestaw Lego.
Trwa kolejna edycja konkursu Lego Ideas. W jego ramach osoby z całego świata różnego rodzaju projekty wykonane z klocków Lego. W tym roku pomysłów było bardzo dużo, a każdy z nich trafił pod głosowanie internautów. Wśród nich nie brakowało obiektów z naszego kraju. Wśród nich znalazły się m.in. Varso Tower, pociąg parowy, Panorama Poznania, Pałac Kultury i Nauki, Panorama Warszawy, Most Zwierzyniecki we Wrocławiu, Stacja kolejowa Wrocław Główny i wiele innych. Te, które zyskały 10 000 głosów poparcia trafiły do kolejnego etapu. Są to łącznie 54 propozycje.
W finale znalazł się projekt związany z naszym regionem. Mianowicie chodzi o produkowany w Świdniku śmigłowiec PZL W3-A Sokół, w wersji wykorzystywanej przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Autorem projektu jest Bartłomiej Bobak, który stworzył go z 1082 elementów. Mierzący blisko pół metra model zyskał uznanie dzięki zachowaniu rzeczywistych proporcji oryginalnego śmigłowca, a także odwzorowaniu licznych detali łącznie z wyposażeniem wnętrza w sprzęt ratunkowy. Jakby tego było mało, zdjęcia do konkursu wykonano w Tatrach, gdzie na co dzień Sokół pracuje.
Pomysł na ten produkt zrodził się 11 sierpnia podczas wędrówki po Tatrach jednym z trudniejszych szlaków, Orlej Perci. Po 6 godzinach wędrówki usłyszałem charakterystyczny dźwięk helikoptera. Kiedy słyszysz taki dźwięk w wysokich partiach gór, wiesz, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy, a piesza podróż ratownika byłaby zbyt długa lub niemożliwym byłoby zniesienie rannego – wyjaśnia Bartłomiej Bobak dodając, iż Ochotnicze Pogotowie Górskie działa w Polsce od 1909 roku i odgrywa ogromną rolę w pomaganiu i ratowaniu życia pieszych i turystów.
Teraz projekty, jakie trafiły do finału, będą oceniane przez specjalistów z firmy Lego. Pod uwagę branych będzie szereg elementów, w tym m.in. złożoność, sposób układania, a nawet potencjał sprzedażowy. Wszystko dlatego, że najlepsze z nich trafią do regularnej sprzedaży na całym świecie. Wyniki zostaną ogłoszone w sierpniu. Do tej pory, a dokładnie od 2008 roku, w ten sposób do seryjnej produkcji wybranych zostało blisko 50 zgłoszonych do konkursu Lego Ideas propozycji.