Aerodays 2025: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa rozwija technologie kosmiczne
Podczas Europejskich Dni Aeruonautyki – Aerodays 2025, które odbyły się w Warszawie w terminie 7-9 maja br., Instytut Lotnictwa zaprezentował szereg własnych technologii i rozwiązań. Wśród nich znalazła się rakieta suborbitalna ILR-33 Bursztyn 2K, rozwijana przez specjalistytów ILot-u od 2014 r. Jak w rozmowie ze Strefą Obrony mówi Bartosz Źrebiec, Specjalista ds. Testów w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa, rakieta przeszła już sześć testów lotnych. Jednym z najważniejszych był ten, który przeprowadzono w ub.r. na poligonie rakietowym w Norwegii. Wówczas rakieta ILR-23 Bursztyn 2K osiągnęła wysokość 101 km.
ILR-33 Bursztyn 2K: rakieta suborbitalna z potencjałem
Źrebiec podkreśla, że realizując projekt rozwoju rakiety, specjaliści z Instytutu Lotnictwa budują kompetencje placówki w zakresie technologii kosmicznych. Jedną z innowacji wdrożonych przez ILot jest wykorzystanie nadtlenku wodoru o stężeniu przekraczającym 98 proc. jako paliwa napędzającego silnik rakietowy. Bursztyn to pierwsza na świecie rakieta, która wykorzystuje tę substancję jako paliwo. Charakteryzuje się ona również innowacyjnym hybrydowym silnikiem rakietowym, a cala konstrukcja zapewnia niski koszt lotów suborbitalnych.
ILot podaje w materiałach dotyczących rakiety, że może być ona wykorzystywana do celów cywilnych, a także militarnych. W tym ostatnim przypadku Bursztyn może służyć np. jako imitator celu poruszającego się trajektorią balistyczną. Cele takie wykorzystywane są np. przez siły obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej podczas szkoleń. Ponadto, technologie wypracowane w ramach projektu mogą znaleźć zastosowanie w pociskach rakietowych o przeznaczeniu stricte militarnym.
WR-2: najbardziej zaawansowana wyrzutnia w Europie
Podczas konferencji Aerodays 2025, Instytut Lotnictwa na swoim stoisku prezentował również mobilną wyrzutnię dla małych rakiet suborbitalnych. Wyrzutnia – oznaczona jako WR-2 – została opracowana przez specjalistów ILot-u na potrzeby testów rakiety suborbitalnej ILR-33 Bursztyn 2K, jednak jest to zupełnie samodzielny system, który może być wykorzystywany do wystrzeliwania rakiet o masie do 3 ton.
Roman Górecki, Kierownik Laboratorium Testów w Centrum Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa tłumaczy, że wyrzutnia to urządzenie uniwersalne, które charakteryzuje się wysoką mobilnością. Jest ona wyposażona we własny system zasilania. Jak mówi, wyrzutnia jest już gotowa i sprawdzona, a w związku z tym może rozpocząć się jej komercjalizacja. Na czym może ona polegać? Przykładowo, na udostępnianiu wyrzutni firmom działających w branży kosmicznej lub też portom kosmicznym. Zarówno tych pierwszych, jak i tych drugich, powstaje w Europie (i nie tylko) coraz więcej, co oznacza, że zapotrzebowanie na produkty takie jak mobilna wyrzutnia WR-2 w najbliższym okresie będzie stale rosło.