Weekend otwartej Wieży Braniborskiej. Ciekawe widoki i smaczne ciasta
Mimo wyjątkowo niekorzystnej pogody (ach te ciągłe deszcze), udałem sie spod dworca PKP, piechotą na Wzgórze Braniborskie, aż pod charakterystyczną Wieżę.
Wieża została wybudowana przez Stowarzyszenie Miłośników Rozwoju Zielonej Góry i oddana do użytku w 1860 r. (czyli 164 lata temu) na jednym z najwyższych szczytów Winnego Grodu - Wzgórzu Braniborskim (dawniej Grünbergshöhe). W 2017 r. została wpisana do rejestru zabytków.
Na szczyt wiodą murowane schody, które w pewnym momencie zamieniają się w metalowe i nimi dojdziemy na taras widokowy. Widok jest fantastyczny, zwłaszcza w kierunku wschód-zachód i południe. Południowy wschód nieco zasłaniają pobliskie bloki, ale to i tak niezła panorama. Mi udało się wstrzelić w okienko pogodowe, kiedy przestało padać. Idylla nie trwała jednak długo i miasto wkrótce zasłoniły gęste, ciemne chmury, z których solidnie popadało. Na szczycie spotkałem kilku "twardzieli", którym pogoda nie była straszna.
Pyszne ciasta i autor kryminałów
Na dwa dni została też reaktywowana kawiarnia, która znajdowała się niegdyś na parterze wieży. W ofercie było domowe ciasto, ciasteczka, lody, ale także chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz coś "na ciepło". Studenci "BuzzVerse" i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego odpowiadali ochoczo na pytania dotyczące obserwacji ... rojów dzikich pszczół (zamontowali na wieży specjalną antenę monitorującą właśnie roje dzikich pszczół).
Zdjęcia z winnicy i książki
Na półpiętrze, można było także obserwować galerię zdjęć z "Winnicy Kinga". Na parterze, obecny był także Krzysztof Koziołek, zielonogórski sołtys (w Suchej), ale przede wszystkim autor poczytnych kryminałów i opowieści retro. O godz. 18, w sobotę rozpoczął się spacer z przewodnikiem po wzgórzu. Zaplanowane nocne obserwacje astronomiczne. Wieżę otwarto dla zwiedzających w sobotę w godz. 10-23, a w niedzielę otwarta będzie w godz. 10-20. W niedzielę o 11, odbędzie się spacer po parku Braniborskim z biologiem Sebastianem Pilichowskim. Limit miejsc 35 osób. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Wstęp wolny.