Premie, nagrody i rekord w wypłatach. Tak wzrosły pensje Polaków według GUS
Zmiany w wynagrodzeniach
Czerwiec 2025 przyniósł istotną zmianę w wynagrodzeniach pracowników sektora przedsiębiorstw. Wzrost o 2,4 procent w porównaniu do maja to znacząca zmiana, która nie umknęła uwadze ekspertów. Tak wysoka korekta wynika z większej liczby dodatkowych wypłat, które obejmują różne formy nagród i premii.
W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego podkreślono, że „w czerwcu 2025 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,4 procent. Na wzrost poziomu wynagrodzeń miała wpływ większa skala dodatkowych wypłat, m.in. nagród i premii w tym uznaniowych, rocznych, półrocznych i kwartalnych oraz wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).
Te składowe przyczyniły się do wzrostu ogólnego wynagrodzenia, co zauważyli pracownicy w swoich pensjach.
Rola nagród i premii w wynagrodzeniach
Nagrody i premie odgrywają kluczową rolę w motywacji pracowników, a jednocześnie wpływają na wysokość średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. W czerwcu ich rola była szczególnie znacząca, co potwierdziły dane zebrane przez GUS.
Raport GUS zwraca uwagę na różnorodność form nagród: od uznaniowych, przez okresowe takie jak roczne, półroczne oraz kwartalne. Każda z nich ma swoje miejsce w strukturze płac, a ich suma w czerwcu była na tyle duża, że przyczyniła się do wzrostu wynagrodzeń o wspomniane 2,4 procent. To dla pracowników nie tylko dodatkowy zastrzyk finansowy, ale także wyraz uznania za wykazaną pracę i zaangażowanie.
Dane GUS a rzeczywistość
Informacje o wzroście wynagrodzeń pochodzą z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. To właśnie GUS dostarcza kluczowych informacji o stanie zatrudnienia oraz zmianach wynagrodzeń w Polsce. Dane te pozwalają nie tylko na analizę obecnej sytuacji rynkowej, ale także na planowanie przyszłych działań w zakresie polityki płacowej.
Warto jednak pamiętać, że w danych GUS uwzględniane są tylko wybrane składniki płac. Wlicza się m.in. wynagrodzenie zasadnicze, dodatki stażowe, płatności za nadgodziny oraz premie regulaminowe. Z kolei nie są brane pod uwagę nagrody jednorazowe, odprawy, udziały w zyskach ani świadczenia pozapłacowe – takie jak prywatna opieka zdrowotna czy karty sportowe.
Dodatkowo należy zawsze rozróżnić przeciętną (średnią) i medianę. Ta pierwsza bywa zawyżona przez niewielką liczbę bardzo wysokich pensji, podczas gdy mediana wskazuje poziom wynagrodzenia, poniżej i powyżej którego znajduje się dokładnie połowa pracowników.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!