Rybnik: Odsłonięto rzeźbę szczupaka. Ma przynosić szczęście
Niewielka rzeźba pierwszego szczupaka znalazła się za dawnym szpitalem Juliusz w rybnickim Śródmieściu. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa.
W Rybniku stanęła rzeźba szczupaka. Instalacje pojawią się w każdej dzielnicy?
- "Na tyłach" Juliusza był wcześniej Park Bukówka, były tutaj stawy - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika, było tak 115 lat temu.
Dodatkowo, naprzeciwko miejsca, gdzie pojawił się pierwszy z rybnickich szczupaków działała w przeszłości miejska sieciarnia. Dziś znajduje się tam parafia ewangelicka.
A skąd w ogóle pomysł, żeby stworzyć rzeźbę szczupaka? - Szukaliśmy pomysłu na gadżet miejski i ryba, szczupak, wydawał się automatyczną konotacją - tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, dodając, że szczupak jest przecież w rybnickim herbie.
Herb Rybnika znalazł się też "w płetwach" pierwszej rzeźby. W mieście chcą, aby szczupak przy Juliuszu - nazywany "ojcem" nie pozostał zarazem jedynakiem.
- Myślę, że co roku będziemy w kilku miejscach tego typu gadżety miejskie lokować - zapowiada prezydent Piotr Kuczera.
Docelowo, rzeźby miałyby zostać zainstalowane we wszystkich rybnickich dzielnicach. Ich wygląd miałby się jednak od siebie różnić.
- Szczupak może mieć różne atrybuty. Da się mocno tego szczupaka dostosować do miejsca, w którym kolejny się znajdzie. Te płetwy są takie, że może w nich trzymać książkę czy jakiś inny przedmiot - zauważa Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.
Tego, gdzie znajdą się kolejne rzeźby jak na razie jednak nie wiadomo. W mieście biorą pod uwagę możliwość, że zabiegać o ich stworzenie w swoich dzielnicach będą sami mieszkańcy, na przykład za sprawą Budżetu Obywatelskiego.
Na imię pierwszego szczupaka zostanie ogłoszony konkurs. W mediach społecznościowych
Na pewno mieszkańcy będą mogli natomiast wybrać imię pierwszej rzeźby. W mediach społecznościowych Rybnika, a także na oficjalnej stronie miasta ma zostać ogłoszony stosowny konkurs z wytycznymi.
W Rybniku nie ukrywają, że decydując się na stworzenie rzeźb szczupaków poszli nieco za trendem. Podobne niewielkie rzeźby od lat funkcjonują już we Wrocławiu, gdzie stoją niewielkie krasnale. Katowice mają z kolei Beboki, a sąsiednie Żory - rzeźby Żorków.
- Takie inicjatywy sprawdziły się w wielu miejscach. Wydaje się, że to jest bliskie oczekiwaniom, żeby troszeczkę mniej poważnie, ale traktować miasto jako swoje - przyznaje Henryk Mercik.
Pierwszy szczupak odsłonięty na 50-lecie obecnego Rybnika. Potarcie płetwy ma przynosić szczęście
Jednocześnie, z powstaniem rzeźby szczupaka wiąże się pewna symbolika. Pierwsza z nich została odsłonięta w 50. rocznicę powstania Rybnika w obecnym kształcie. W 1975 roku dołączono bowiem do miasta m.in. Boguszowice.
Rzeźby szczupaków mają też przynosić rybniczanom szczęście. To ma im zapewniać potarcie płetwy ryby.