Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej zorganizowany w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia
W Stalowej Woli pamiętano o Rzezi Wołyńskiej
Organizatorem uroczystości byli Stalowi Patrioci, Fundacja Promocji i Kreatywności PiK, parafia Trójcy Przenajświętszej oraz Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola „Kibice Razem”.
Aktywnie w organizację marszu włączyli się miasto Stalowa Wola, Powiat Stalowowolski, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz Powiat Niżański.
„Pokażmy naszą wielką siłę patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Chcemy, aby każdy mógł uczestniczyć w tej pięknej inicjatywie, jaką jest Wielki Marsz Pamięci” – zachęcali organizatorzy.
Uroczystości rozpoczęły się od wieczornej mszy świętej w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej w kościele Trójcy Przenajświętszej. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli przez miasto na Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA, gdzie jest obelisk z tablicą przypominającą o ponad stu tysiącach polskich ofiar ukraińskiego nacjonalizmu oraz Ukraińców zamordowanych za pomaganie Polakom.
Po odegraniu polskiego hymnu przez orkiestrę dętą, wśród przemawiających była doktor Lucyna Kulińska, adiunkt na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalizująca się w historii Kresów. W emocjonalnym przemówieniu pozwoliła sobie na ocenę, że być może wojna na Ukrainie jest karą za mordy na Polakach.
11 lipca obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
W ustawie przypomniano, że „w latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa”.